Badanie stresu oksydacyjnego nasienia (ROS)

Stres oksydacyjny w nasieniu jako jedna z przyczyn niepłodności męskiej

Badanie stresu oksydacyjnego w nasieniu

Badanie to pozwala zmierzyć tzw. statyczny potencjał oksydacyjno-redukcyjny w nasieniu. Oznacza to, że sprawdzamy, czy w męskim układzie płciowym zachowana jest równowaga pomiędzy wytwarzaniem wolnych rodników a ich usuwaniem. Jeśli nie ma tej równowagi, mamy do czynienia z nadmiernym stresem oksydacyjnym i uszkodzeniami plemników, które są częstą z przyczyną niepłodności męskiej. Z drugiej strony prawidłowy poziom stresu oksydacyjnego jest niezbędny w procesie tworzenia się prawidłowych plemników. Badanie pozwala spersonalizować postępowanie i pozwala na skuteczniejsze leczenie.

Stres oksydacyjny w nasieniu jako jedna z przyczyn niepłodności męskiej

Wyniki badań naukowych wskazują na to, że nadmierny stres oksydacyjny w nasieniu występuje u 30% do nawet 80% mężczyzn borykających się z niepłodnością. Dowiedziono także, że nasilony stres oksydacyjny pogarsza jakość nasienia oraz uszkadza DNA plemnikowe. Może być przyczyną niepłodności, nawet jeśli wyniki klasycznych badań nasienia mieszczą się w normie. Wskazuje się nawet, że to właśnie stres oksydacyjny może być przyczyną niepłodności męskiej, której wcześniej nie udało się wyjaśnić.

W Instytucie Rodziny możesz wykonać kilka badań z jednej próbki nasienia. Zobacz także test HBA, test stresu oksydacyjnego nasienia, badanie fragmentacji DNA, posiewy mikrobiologiczne nasienia, pakiet URO-11.

Jakie informacje wnosi wykonanie jakościowego testu stresu oksydacyjnego nasienia MiOXSYS®?

Gdy wynik badania jakościowego testu stresu oksydacyjnego w nasieniu wskazuje na jego występowanie, można zaplanować spersonalizowane działania terapeutyczne zmniejszające stres oksydacyjny i tym samym skuteczniej poprawić płodność mężczyzny.

Jak przygotować się do badania?

Informacje o przebiegu badania i niezbędnym przygotowaniu znajdziesz tu

Źródła:

Gudeloglu A., Brahmbhatt J., Parekattil S., Definitions and Epidemiology of Unexplained Male Infertility W:  Schattman G.L., Esteves S.C., Agarwal A. (red.), Unexplained Infertility: Pathophysiology, Evaluation and Treatment. Springer 2015.

Ceny badań

Badanie stresu oksydacyjnego nasienia
 350,00 zł
Badanie stresu oksydacyjnego nasienia + badania ogólne nasienia
 490,00 zł

Pozostałe badania nasienia

test wiązania z hialuronianem

Umów badanie